Rocznica Bitwy Ołtarzewskiej – 2016

OltarzewW kwietniu 1939 roku poeta Władysław Broniewski przeczuwając niebezpieczeństwo zagrażające Polsce napisał:

PilaszkowKiedy przyjdą podpalić dom,
ten, w którym mieszkasz – Polskę,
kiedy rzucą przed siebie grom
kiedy runą żelaznym wojskiem
i pod drzwiami staną, i nocą
kolbami w drzwi załomocą –
ty, ze snu podnosząc skroń,
stań u drzwi.
Bagnet na broń!
Trzeba krwi!

Tę krew przelali żołnierze polscy we wrześniu 1939 roku w kilkudniowej bitwie w okolicach Ołtarzewa i Ożarowa. W wyniku ataku niemieckiej 4 Dywizji Pancernej od strony Nadarzyna i Okęcia na Warszawę, armia „Łódź” straciła kontakt z dowodzącym generałem Juliuszem Rómmlem już po pierwszym bombardowaniu stolicy. Jej nowy dowódca generał Wiktor Thommée pozbierał rozrzucone i porzucone wojsko i w ciężkich i krwawych bojach w okolicach Ołtarzewa, Ożarowa, Umiastowa próbował przebić się do Warszawy. Ostatecznie zmienił rozkaz i resztki armii „Łódź” doprowadził do Modlina, by od 13 do 29 września bohatersko bronić twierdzy.

Żołnierze i oficerowie oddali swoje życie w zaciętych i bohaterskich walkach. Nie zrezygnowali z nich i nie poddali się mimo niedostatecznej łączności, braku wsparcia artylerii, gdy skończyła się amunicja artyleryjska i informacji o położeniu oddziałów.

Na cmentarzu w Pilaszkowie pochowano 240 a na wojennym cmentarzu w Ołtarzewie 996 żołnierzy wojny obronnej 1939 roku.Oltarzew

Od lat w pierwszej dekadzie września oddajemy hołd obrońcom Ojczyzny poległym w 1939 roku na terenach naszej gminy. Na cmentarz wojenny w Ołtarzewie przybywają żyjący jeszcze kombatanci, przedstawiciele władz i duchowieństwa, radni, nauczyciele wraz z uczniami gminnych szkół, członkowie straży pożarnej, harcerze i mieszkańcy. Wyrażamy przez to naszą pamięć o ich walce i śmierci i wdzięczność za ofiarę, jaką ponieśli dla umiłowanej Ojczyzny.

Przesłanie wyrażone słowami wiersza ma ponadczasowy wydźwięk i skierowane jest do każdego z nas. Mówi o prawie człowieka do wolności, samodzielności, prawie do bezpiecznego życia oraz obowiązku walki o ojczyznę, gdy jest zagrożona suwerenność kraju.

Tekst był opublikowany w miesięczniku „Misericordia” w 2012 roku