«

Maj 07

VI zjazd chórów polonijnych

Prezesi chórów dyrygenci, kochani członkowie chórów z kraju i zagranicy, zbliża się 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Data 11 listopada 2018r to dla każdego Polaka jest ważną datą, to dzień w którym trzeba się zastanowić na sensem znaczenia słów „utrata wolności i odzyskanie jej”. To dobrze, że dziś możemy śmiało i odważnie mówić o tak ważnym wydarzeniu sprzed 100 lat. Powstało wiele filmów oraz publikuję się często dokumenty, artykuły z gazet z tamtych lat, które świadczą  o wielkim sukcesie i olbrzymim znaczeniu dla Polaków, którzy tą upragnioną wolność odzyskali.
Granice Polski zostały wyrąbane szablami zaborcom a dyplomacja naszych polityków była wzorowa, triada świętych słów : „Bóg, Honor, Ojczyzna pokazała całemu światy, że można osiągnąć coś co innym wydawało by się  niemożliwe. Tylko ciężką pracą i wielką miłością do ojczyzny cel został osiągnięty. Ten długi marsz do wolności był często drogą usłaną kolcami. Pomimo ciągłych represji ze strony zaborców np. zakaz nauczania języka polskiego, religii, czytania dzieciom wierszy, ciągły strach przed wywózką na Sybir, to tylko wzmacniał i zagrzewał do walki o wolność.
Wielką rolę w ciężkich bojach, walkach, które świadczyły o odwadze i heroizmie naszych narodowych bohaterów, odgrywały pieśni legionowe i poezja.  Pieśni ponadczasowe takie jak „ My pierwsza Brygada-Legiony, Maszerują Strzelcy, Piechota, O Mój Rozmarynie, i wiele jeszcze innych  pięknych marszowych pieśni, które możemy dziś śpiewać i cieszyć się wolnością.
Aria Miecznika ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki to są arcydzieła, które odgrywają do dziś ważną rolę w naszej edukacji  historycznej.
Czołową rolę wśród twórców odzyskania niepodległości odgrywali Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty. Ci ludzie współtworzyli Polskę, która odrodziła się po ponad wieku narodowej niewoli. Przypisuje się  Im zarówno sukcesy dyplomatyczne w gabinetach, jak i militarne zwycięstwa na polach bitewnych – jest w tym dużo prawdy. Wolnością nie długo cieszył się Marszałek Józef Piłsudski który zmarł 12 maja 1935 roku.
Pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego był wyjątkowy, przerodził się w wielką narodową manifestację patriotyczną całego narodu (zasłużył sobie).
Oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej zapewnił 1000 osobowy zespół składający się z chórzystów, członków chórów z terenu całej ówczesnej Polski. Dyrygował Wacław Lachman. Pod względem brzmienia i tych głosów był to naprawdę niezwykły występ.
Członkowie Fundacji Ave Patria, posiadając duże doświadczenie w organizowaniu takich zjazdów, może  śmiało podjąć kolejną próbę zorganizowania VI już zjazdu chórów polonijnych.
Uważam, że jest taka możliwość stworzenia 1000 osobowego zespołu, który składałby się z członków chórów polonijnych i krajowych. Wiemy, że wcześniej było mało czasu na zorganizowanie poprzednich zjazdów, pojawiały się problemy finansowe, były też błędy organizacyjne, więc już teraz  dużo wcześniej planujemy z większym doświadczeniem jak i również z większym budżetem profesjonalnie potraktować obchody 100 rocznicy  Odzyskania Niepodległości.
Bardzo proszę, by wszystkie chóry biorące udział w poprzednich zjazdach czuły się już zaproszone na w/w zjazd, jednocześnie zwracam się z prośbą do prezesów oraz dyrygentów, by poszukali chórów chętnych do udziału w tym VI zjeździe chórów polonijnych w Ożarowie Mazowieckim w dniach 08-12 listopada 2018r.
Koncert galowy planujemy aby odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie pod Patronatem Prezydenta RP. Andrzeja Dudy.  Czas Trwania koncertu to 100 minut.
Będziemy się starali przede wszystkim zaprezentować tylko chóry i pieśni w ich wykonaniu. Warsztaty muzyczne będą dłuższe i bardziej dokładne, tak aby występ był na bardzo wysokim poziomie – adekwatnym do  Święta Narodowego oraz miejsca w którym ów koncert odbyłby się.
Szanowni Dyrygenci i Prezesi chórów bardzo proszę pomimo odległego jeszcze czasu o poważne potraktowanie mojej prośby. Już teraz muszę kierować pisma o zabezpieczenie środków na przyszły rok, dotyczy to również rezerwacji hoteli (Mazurkas oraz Lamberton w Ożarowie Mazowieckim). Fundacja dołoży wszelkich starań, by cały zjazd nie budził żadnych zastrzeżeń a sam występ takiego zespołu (1000 osób) był podniosły oraz wyjątkowy,
Wszelkie niezbędne informację będziemy podawać w późniejszym terminie. W przypadku nowych chórów prosimy o kontakt mailowy i na bieżąco będziemy udzielać informacji.
Fundacja Ave Patria jako organizator VI Zjazdu Chórów Polonijnych, gwarantuję zakwaterowanie w hotelach Mazurkas  Lamberton  i Rest w Ożarowie Mazowieckim, gwarantujemy też, środki bądź transport na terenie kraju a koszty związane przyjazdem chórów do Polski  i z powrotem gwarantować będą Ambasady i Konsulaty po wcześniejszym przez nas powiadomieniu.
                                                                                             Z poważaniem
Prezes  Piotr Białek oraz członkowie
Fundacji AVE PATRIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>